Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP Pań w Rasnovie: Włoski dublet w Rumunii, Twardosz szesnasta

Lara Malsiner wygrała sobotni konkurs indywidualny Letniego Grand Prix pań w Rasnovie (HS97). Reprezentantka Włoch zwyciężyła po skokach na odległość 94 m oraz 95,5 m. Druga była jej rodaczka Annika Sieff, a trzecia Japonka Nozomi Maruyama. Szesnaste miejsce zajęła Anna Twardosz. W finale wystąpiły trzy Polki.

Lara Malsiner znajdowała się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Włoszka wylądowała na 94 metrze i na półmetku zmagań wyprzedzała o 1,7 punktu Słowenkę Emę Klinec (92 m). Trzecia była Annika Sieff (88 m), czwarta Nozomi Maruyama (88,5 m), piąta Nika Prevc (87 m), a szósta Lilou Zepchi (88 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Tina Erzar (87 m), Heidi Dyhre Traaserud (87 m) i Martina Ambrosi (85 m). Czołową dziesiątkę zamykała Kurumi Ichinohe (89,5 m).

Z walki o wygraną wypadała Liu Qi. Reprezentantka Chin nie ustała próby na odległość 92,5 metra i po pierwszej serii zajmowała trzynastą pozycję.

Awans do serii finałowej wywalczyły trzy reprezentantki Polski. Na osiemnastej pozycji sklasyfikowana została Pola Bełtowska (83 m), dwudziesta druga była Anna Twardosz (80 m), zaś dwudziesta ósma Natalia Słowik (79 m).

Nicole Konderla oddała skok na odległość 74,5 metra i zakończyła udział w konkursie na trzydziestym pierwszym miejscu.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 28., 27. i 26. belki.

W finale Lara Malsiner poszybowała na odległość 95,5 metra, tym samym pieczętując pierwsze w historii swojego kraju zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix pań. Włoszka triumfowała z przewagą 16,1 punktu nad swoją rodaczką, Anniką Sieff (90 m), dla której jest to pierwsze podium w zmaganiach najwyższej rangi od czasu przejścia z kombinacji norweskiej do skoków. Podium uzupełniła Japonka Nozomi Maruyama (86,5 m).

Nieoczekiwanie poza czołową trójką konkursu w Rasnovie znalazły się reprezentantki Słowenii. Najlepsza z ich grona, Tina Erzar (90 m) zajęła czwarte miejsce, przed Heidi Dyhre Traaserud (90 m) i Lilou Zepchi (87,5 m).

Siódme miejsce zajęła Ema Klinec (83,5 m), ósma była Kurumi Ichinohe (87 m), a dziewiąta Nika Prevc (82,5 m). Pierwszą dziesiątkę rywalizacji w Rumunii zamknęła Paige Jones (89,5 m).

W finale Anna Twardosz uzyskała wynik 86,5 metra i awansowała o sześć lokat, kończąc zmagania na, najlepszym w historii jej startów w LGP, szesnastym miejscu. Życiowy wynik uzyskała również dwudziesta druga Pola Bełtowska (77,5 m). Na dwudziestej dziewiątej pozycji sklasyfikowana została Natalia Słowik (72 m).

Rundę finałową rozegrano w całości z 26. platformy.

Liderką Letniego Grand Prix pozostała, nieobecna w Rasnovie, Sara Takanashi (180 pkt.). Japonka wyprzedza Emę Klinec (162 pkt.) oraz Jacqueline Seifriedsberger (140 pkt.). Najlepsza z Polek, Anna Twardosz (26 pkt.) zajmuje dwudzieste trzecie miejsce.

W Letnim Pucharze Narodów prowadzą Japonki (442 pkt.) przed Słowenkami (341 pkt.) i Włoszkami (316 pkt.). Polki z dorobkiem 41 punktów zajmują jedenastą pozycję.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Rasnovie. Początek zawodów o 10:30 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.